تفاوت شماره شبا بانک آینده با بقیه شبا ها

شماره شبا (IBAN) یک کد بانکی است که برای تشخیص بانک مبدأ و مقصد تراکنش های بین المللی استفاده می شود. شماره شب

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

شماره شبا (IBAN) یک کد بانکی است که برای تشخیص بانک مبدأ و مقصد تراکنش های بین المللی استفاده می شود. شماره شبا به صورت یک کد 22 رقمی تعریف می شود که شامل کد کشور، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب است. هر بانک و در برخی موارد هر شعبه دارای یک شماره شبا خاص است که با توجه به این ویژگی، شماره شبا هر بانک با شماره شبا بانک آینده و بقیه بانک ها متفاوت است.

بانک آینده در تعریف کد شبا از شیوه خاص خود استفاده می کند که با توجه به این موضوع، شماره شبا بانک آینده با بقیه بانک ها تفاوت دارد. در شماره شبا بانک آینده، کد شعبه آن بانک با بخشی از کد شماره حساب آن ترکیب می شود. به عنوان مثال، شماره حساب 1234567890 در شعبه 1234 بانک آینده با کد شبا IRNA01011112341234567890 تعریف می شود، که نشان دهنده کد کشور (IR)، کد بانک (NA)، کد شعبه (010111) و شماره حساب (1234567890) در این بانک می باشد.

با توجه به ویژگی خاص شماره شبا بانک آینده، در تراکنش های بین المللی، باید دقت شد که آیا کد شبا به درستی تعریف شده است یا خیر. در صورتی که شماره شبا بانک آینده به درستی تعریف نشده باشد، تراکنش ها ممکن است با خطا روبرو شوند و احتمال اینکه پول به شخص غلط انتقال پیدا کند، افزایش می یابد. به همین دلیل، در تعریف شماره شبا، توجه ویژه به موضوعات فنی و جزییات ریز تر کد بانک و شعبه باید شود.تفاوت شماره شبا بانک آینده با بقیه شبا ها

شماره شبا (IBAN)، به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های حواله و انتقال وجه بین بانکی، شامل ۲۴ رقم است و به صورت منحصر به فرد به هر حساب بانکی اختصاص دارد. در بانک آینده، شماره IBAN برای هر حساب بانکی با «IR» آغاز می‌گردد و در قسمت انتهایی آن چهاررقم چک دیجیتال می‌آید.

تفاوت شماره IBAN بانک آینده با دیگر بانک‌ها، در استفاده از پیش‌فرض «IR» به عنوان کد کشوری اولین قسمت شماره حساب می‌باشد. این باعث شده است که شماره شبا بانک آینده با دیگر بانک‌ها متفاوت باشد و نمی‌توان به صورت مستقیم در سیستم انتقال وجه بین المللی استفاده شود.

با این حال، بانک آینده در ارائه خدمات بین‌المللی و ارائه حواله‌های خارج از کشور، از روشی به نام «SWIFT Code» استفاده می‌کند. در این روش، به‏ جای استفاده از شماره شبا، از شناسه بانکی با کد SWIFT استفاده می‌شود که برای بانک آینده، این کد به صورت BANKIRTHRXXX می‌باشد. با استفاده از این کد بین المللی، مشتریان بانک آینده می‌توانند در سیستم انتقال وجه بین المللی شرکت کنند و وجوه خود را به صورت آنلاین، سریع و مطمئن به حساب‌های دیگر انتقال دهند.

در نتیجه، با توجه به تفاوت شماره IBAN بانک آینده با بقیه بانک‌ها، کاربران بانک آینده در انجام تراکنش‌های بین المللی، باید از شناسه بانکی با کد SWIFT استفاده کرده و می‌توانند با دقت و اطمینان بیشتر، این تراکنش‌ها را انجام دهند.شماره شبا بانک آینده چگونه تشکیل می‌شود؟

شماره شبا (شماره حساب بین‌المللی) بانک آینده، شامل 24 رقم عددی است که تشکیل شده از چند بخش حیاتی است. در بخش اول، یعنی شش رقم ابتدایی، کد بانک آینده (044) مشخص می‌شود. بخش بعدی یعنی 5 رقم بعدی، کد شعبه بانک آینده در سراسر کشور را نشان می‌دهد.

در بخش سوم شماره شبا بانک آینده، یعنی ۱۳ رقم بعدی، شماره حساب مشتری را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، این بخش برای شناسایی حساب مشتری استفاده می‌شود. نکته مهم این است که عدد ۰ به عنوان پیش‌پرداخت کد شعبه و شماره حساب بانکی به کار می‌رود.

بخش چهارم شماره شبا بانک آینده، یعنی رقم 23، برای تأیید صحت کلمه‌ی کنترل استفاده می‌شود. کلمه‌ی کنترل یک عدد ۲ رقمی است که در برخی سیستم‌های بانکی استفاده می‌شود تا از صحت حساب بانکی اطمینان حاصل شود.

بنابراین، شماره شبا بانک آینده از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که باهم کد بانک، کد شعبه، شماره حساب و کلمه‌ی کنترل را شامل می‌شود. این شماره، با تأیید صحت از جانب بانک، برای برقراری انتقال پول از حساب مشتری به حساب دیگری به کار می‌رود.مزایای استفاده از شماره شبا بانک آینده

استفاده از شماره شبا بانک آینده به عنوان یک شماره حساب بانکی دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اولین مزیت استفاده از شماره شبا، نظم و سهولت در انتقال وجوه و پرداخت های بانکی است. با استفاده از شماره شبا، می توان به راحتی پرداخت های مختلف را انجام داد و به راحتی وجوه را دریافت کرد.

در ادامه، مزیت دیگری که استفاده از شماره شبا بانک آینده دارد، صرفه جویی در زمان و هزینه است. استفاده از شماره شبا باعث می شود که هزینه های وابسته به پرداخت های ورودی و خروجی از حساب کاهش یابد و این در عمل به صرفه جویی در هزینه های بانکی، مشتریان و بانک می انجامد.

مزیت دیگری که استفاده از شماره شبا دارد، امنیت و پایداری بیشتر حساب بانکی است. با استفاده از شماره شبا، می توان از نظر امنیتی بسیار خوب کار کرد و حساب بانکی را در مقابل هرگونه تهدیدی امن نگه داشت.

در نهایت، مزیت اساسی استفاده از شماره شبا، امکان انجام تراکنش های بین المللی است. چون شماره شبا به صورت بین المللی شناخته می شود، به راحتی می توان با استفاده از آن، تراکنش های بین المللی را با هزینه کمتری انجام داد. در کل، استفاده از شماره شبا بانک آینده دارای مزایایی است که هر فردی با اعتماد به نفس می تواند از آن بهره مند شود.تفاوت شماره شبا بانک آینده با شماره حساب بانکی

شماره شبا (IBAN) به معنی شماره بین‌المللی حساب بانکی است که به‌صورت یکتا برای هر حساب اختصاص می‌یابد. از این شماره برای انتقال وجه بین بانک‌های مختلف، تبادل اطلاعات بانکی، پرداخت‌های اینترنتی و ... استفاده می‌شود. هر کدام از شماره شبا‌های متعلق به بانک‌های مختلف دارای یک سری ارقام و کد مخصوص خود هستند که از این شماره برای شناسایی یکتا حساب‌های بانکی در سیستم استفاده می‌شود.

اما شماره حساب بانکی (Bank Account Number) همانند شماره شبا، یک شماره برای شناسایی یکتا حساب بانکی است، اما فقط در داخل کشور برای تبادل اطلاعات و پرداخت‌های داخلی استفاده می‌شود.

بانک آینده نیز همانند دیگر بانک‌ها شماره شبا برای حساب‌های خود در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. این شماره شبا دارای ۲۴ رقم است و حاوی اطلاعاتی از جمله کشور، کد بانک (مخصوص بانک آینده)، کد شعبه، شماره حساب به صورت ترتیبی درون خود دارد.

تفاوت بین شماره شبا بانک آینده و شماره حساب بانکی آن در عمل دقیقا همان تفاوتی است که بین یک شماره بین‌المللی و یک شماره داخلی در یک کشور است. شماره شبا بانک آینده شامل کد بین‌المللی است که برای تبادل اطلاعات بانکی با بانک‌های دیگر بکار می‌رود، اما شماره حساب بانکی آن فقط برای تبادل اطلاعات و پرداخت‌های داخلی استفاده می‌شود. بنابراین هر دو شماره مربوط به همان حساب بانکی هستند، اما برای استفاده در منظوره‌های مختلف و با جمع‌آوری اطلاعات متفاوتی صادق است که تفاوتی در داشتن دارند.چگونه می‌توان به شماره شبا بانک آینده دسترسی داشت؟

شماره شبا ("شماره شبا" با نام کامل "شماره حساب بانکی بین المللی") برای تشخیص حساب‌های بانکی در سیستم مالی بین‌المللی بکار می‌رود، و به‌منظور اعتبارسنجی وجود حساب‌ها و سهولت در حواله‌گذاری به حساب‌های مختلف، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشتریان بانک آینده نیز مانند دیگر مشتریان بانک‌های دیگر، برای دسترسی به شماره شبا خود نیاز به اطلاعاتی دقیق دارند.

به‌منظور دسترسی به شماره شبا در بانک آینده، می‌توانید از راه‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از راه‌های اصلی برای دسترسی به شماره شبا، به‌روزرسانی کارت بانکی شما می‌باشد. به‌طور پیش‌فرض، بانک هنگام صدور کارت بانکی، شماره شبای مرتبط با آن را نیز برای شما صادر می‌کند. اما در صورت تغییر شماره حساب بانکی خود، شما می‌توانید این تغییر را به بانک اعلام کنید و بانک شماره شبای جدید خود را برای شما صادر می‌کند.

راه دیگری که می‌توانید برای دسترسی به شماره شبا در بانک آینده از آن استفاده کنید، ورود به حساب کاربری خود در بانک آینده می‌باشد. با ورود به حساب کاربری خود، شما می‌توانید شماره شبای خود را در بخش مربوطه مشاهده کنید. به‌این ترتیب، مشتریان بانک آینده می‌توانند به‌راحتی شماره شبای خود را در اختیار داشته باشند و در صورت لزوم از آن استفاده کنند.

دسترسی به شماره شبا بسیار ضروری است، زیرا با استفاده از آن، می‌توانید به‌راحتی تراکنش‌های مالی خود را انجام داده و به سرعت و با سهولت وجوه خود را انتقال دهید. با توجه به این‌که شماره شبا یک معیار مورد نیاز در تراکنش‌های بین‌المللی می‌باشد، عدم داشتن آن برای هر فردی می‌تواند باعث تعطیلی برخی از تراکنش‌های مالی شود. در نتیجه، ایجاد دسترسی به شماره شبا بسیار مهم و ضروری است.منبع
آخرین مطالب